Jämför lagen i SHL: statistik i spridningsdiagram
| Lag | Mål/match | Insl./match | Skott | Skott emot | PP % | BP % | Rädd. % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Färjestad BK | 4,14 | 1,21 | 28,8 | 24,4 | 28,0 | 87,0 | 95,0 |
| Skellefteå AIK | 3,71 | 2,21 | 33,1 | 21,1 | 26,5 | 89,5 | 89,5 |
| Frölunda HC | 3,44 | 2,44 | 25,4 | 23,9 | 28,2 | 81,6 | 89,8 |
| Malmö Redhawks | 3,21 | 2,36 | 31,9 | 27,6 | 26,2 | 66,7 | 91,5 |
| Rögle BK | 2,60 | 2,40 | 28,5 | 24,3 | 10,3 | 76,2 | 90,1 |
| Örebro Hockey | 2,36 | 2,93 | 23,6 | 31,4 | 22,6 | 62,2 | 90,7 |
| Luleå Hockey | 2,57 | 2,64 | 21,9 | 24,3 | 22,9 | 88,6 | 89,1 |
| Djurgårdens IF | 2,20 | 2,73 | 23,9 | 31,9 | 11,1 | 84,1 | 91,4 |
| Timrå IK | 1,93 | 2,21 | 28,5 | 23,7 | 17,8 | 78,8 | 90,7 |
| Björklöven | 2,07 | 3,29 | 20,9 | 31,6 | 20,5 | 76,1 | 89,6 |
| Brynäs IF | 2,86 | 2,79 | 28,0 | 23,9 | 20,0 | 78,1 | 88,4 |
| Växjö Lakers | 2,36 | 3,36 | 23,6 | 25,4 | 25,7 | 75,0 | 86,8 |
| Linköping HC | 1,93 | 3,64 | 26,2 | 28,4 | 16,1 | 68,6 | 87,2 |
| HV71 | 2,36 | 3,64 | 26,4 | 29,1 | 22,2 | 83,8 | 87,5 |
Här kan du jämföra alla SHL-lag i klassiska spridningsdiagram som visar en statistik på en X-axel och en på en Y-axel. Detta ger en samlad bild över hur ett lag placerar sig i förhållande till andra lag inom dessa kategorier. Våra spridningsdiagram är gjorda för att lyfta olika delar av spelet och generellt kan man säga att det är bra att vara uppe i det högra hörnet och dåligt att vara nere i det vänstra.
Om ett lag är väldigt bra på en av sakerna (till exempel gör väldigt många mål) kan de komma högt på ena axeln men om de samtidigt släpper in väldigt många mål kommer de långt ner på den andra.
Du kan även justera om du vill se data över hela säsongen, bara hemma-/bortamatcher eller senaste fem matcherna. Tänk på att en mindre datamängd ger mer osäkra siffror som svänger kraftigare.
Om du klickar på ett lag får du se deras exakta siffror och laget markeras på grafen vilket gör att om du byter graf fortsätter laget vara markerad så du enkelt hittar det.
De streckade linjerna som delar diagrammet är ligans snitt vilket gör att du kan se tydligt om ett lag är bättre eller sämre än snittet.
De spridningsdiagram vi har nu vid release är:
Mål
Ett enkelt diagram där X-axeln (den horisontella) visar hur många mål lagen gör i snitt per match. Så ju fler mål ett lag gör i snitt per match desto längre ut till höger hamnar de.
Y-axeln visar sedan antal insläppta mål per match och då är det ju färre mål de släpper in i snitt per match desto högre upp kommer de.
Detta gör att det laget som är högst upp till höger gör flest mål och släpper in minst i snitt per match.
Skott
Ett diagram där X-axeln visar laget som skjuter flest skott på mål längst till höger och Y-axeln visar det laget som har minst skott emot per match högre upp.
Effektivitet
Här har vi placerat skotteffektiviteten på x-axeln och på y-axeln har vi den egna målvaktens räddningsprocent. Det betyder att om du sticker ut positivt eller negativt här är det antingen ett tecken på otroligt bra/dåligt skytte och bra/dåligt målvaktspel men mer troligt är att eftersom säsongen går kommer lagen röra sig närmare mitten och kanske haft en del tur/otur tidigare under säsongen. Självklart har olika lag bättre räddningsprocent/skotteffektivitet än andra men skillnaderna är sällan så extremt stora.
Specialteams
Här placerar vi lagen med bäst powerplay längst ut till höger och bäst boxplay hamnar högst upp i grafen.
Skottsektorn
Här kan du se hur bra ett lag är på att antingen själva ta sig till avslut inne i skottsektorn samt skydda sin egen och förhindra att motståndarna får ta avslut därifrån. Skottsektorn är alltså det farliga området framför målet där de farligaste avsluten med högst procentuell utdelning tas.
Längst ut till höger hittar du lagen med många skott från skottsektorn per match och högst upp lagen som släpper till minst skott från skottsektorn mot eget mål. Denna graf går bra att titta i anslutning till grafen för skotteffektivitet och räddningsprocent. För om ett lag har bra skotteffektivitet kanske det är för att de kommer till många farliga avslut i skottsektorn? En bra räddningsprocent kan ibland delvis förklaras om ett lag släpper till få chanser från egna skottsektorn.
Corsi
Corsi är ett mått på hur mycket ett lag styr spelet. Man delar ofta upp det i en Corsi For% eller CF%. Det är alltså andelen skottförsök ett lag har under en match. Måttet räknar in både skott på mål, blockerade skott och utanför och om det är helt jämnt mellan lagen har ett lag 50% corsi. Med andra ord en högre Corsi For% betyder att laget styr mer av spelet och skapar fler avslut än motståndarna. Sen behöver det inte betyda det är bra avslut. Därför kan denna graf vara bra att kombinera med den om skottsektorn och lagens skottkartor där du ser var många avslut tas från.
Denna graf visar lagen med högst CF% längst ut till höger och på y-axeln har vi GF% vilket är hur stor andel av matchens mål som görs av ett lag. Så ett bra lag som gör fler mål än de släpper in har över 50% i GF%.
Bäst är givetvis att ligga högst upp till höger vilket tyder på att du både faktiskt för flest mål men även styr spelet mest.
Form
Denna graf jämför lagens målskillnad där x-axeln placerar laget som har bäst målskillnad över hela säsongen längst ut till höger och y-axeln placerar lagen med bäst målskillnad senaste fem matcherna högst upp.
Det streckade strecket du ser som skär igenom grafen visar om laget senaste fem matcherna spelar bättre än deras snitt över säsongen och är de under strecket har de sämre målskillnad senaste fem matcherna än säsongen som helhet.